Protezy tymczasowe

Jak sama nazwa mówi proteza tymczasowa jest zaopatrzeniem nieostatecznym. Ma służyć użytkownikowi przez stosunkowo niedługi czas i spełniać ściśle określone funkcje.

Głównym zadaniem protezy tymczasowej jest:

– spionizowanie ciała,

– nauka zakładania protezy,

– nauka chodu,

– uformowanie kikuta, który w przeciągu 4-6 miesięcy zmniejszy swoją objętość tzn. „schudnie”.

Pamiętaj o prawidłowym ubieraniu protezy!

 

JAKA BĘDZIE MOJA PIERWSZA PROTEZA ?

Pierwsza proteza to proteza tymczasowa.

Posłuży pacjentowi przez około 4-6 miesięcy. Jest to proteza wykonana  z podstawowych elementów ortopedycznych podnoszących bezpieczeństwo chodu np.::„sztywne kolano” .

Pamiętaj o prawidłowym zakładaniu protezy. Źle założona proteza utrudnia chodzenie oraz powoduje np.: zaczerwienienie kikuta lub otarcie.

Głównym zadaniem protezy tymczasowej jest spionizowanie ciała, nauka zakładania protezy i chodu, a przede wszystkim uformowanie kikuta, który w przeciągu 4-6 miesięcy zmniejszy swój obwód tzn. „schudnie”

 

UWAGA ! Istnieje możliwość wykonania do protezy tymczasowej pokrycia kosmetycznego.

UWAGA ! Ważne, aby Twoja pierwsza proteza była wykonana szybko – na ile pozwala Twój stan zdrowia i przygotowanie kikuta. Zbyt długie zwlekanie z wykonaniem protezy tylko osłabi Twoją sprawność fizyczną.

PAMIĘTAJ !Przyjeżdżając do przymiarki protezy nie zapomnij drugiego buta ( wskazane buty na niskim obcasie lub płaskie ).
Zawsze pierwsza proteza wiąże się z brakiem wiedzy pacjenta na ten temat, chętnie udzielimy wszelkich wyjaśnień.
Oferujemy bezpłatne konsultacje w domu pacjenta – wystarczy do nas zadzwonić.

 

Zakłady nastawione wyłącznie na zysk takich informacji nie (nie mają co pokazać). Dobro pacjenta to dla nich sprawa drugorzędna ale o tym pacjent dowiaduje się już po otrzymaniu protezy.

UWAGA ! Zakład, który składa Ci ofertę na wykonanie protezy poproś o informację na temat zakresu oferowanych usług np. broszura, ulotka, bo jako pacjent masz prawo do zapoznania się z ofertą.

Jak stawiać pierwsze kroki ?

 

1. W pozycji siedzącej sprawdź czy prawidłowo założyłeś protezę.

UWAGA ! Na źle założonej protezie będziesz źle chodził oraz pojawi się odczucie źle wykonanej protezy

2. Pierwsze kroki stawiaj zawsze przy asekuracji drugiej osoby. Początkowe etapy chodzenia mogą nastręczać pewnych trudności. Wzrasta wtedy ryzyko upadków. Aby temu zapobiec, należy usunąć wszelkie przeszkody typu: chodniczki, progi.
3. Asekuruj się ( podpieraj się ) kulami i stawiaj małe kroki zaczynając chód zdrową nogą. Trzymaj głowę wyprostowaną – nie patrz pod nogi.
4. Ćwicząc poprawiasz swoją motorykę i w zależności od swojej aktywności sam będziesz wiedział kiedy zacząć chodzić najpierw bez 1 kuli a następnie na samej protezie.

5. Chodzenie po schodach:
– wychodzisz do góry – stawiaj na górny stopień zdrową nogę,
– schodzisz na dół – stawiaj na dolny stopień protezę.
Pisząc żartobliwie: „zdrowa do nieba, chora do piekła”

6. Nawet nie chodząc miej protezę założoną – to pomaga w kształtowaniu kikuta ( założoną tyle, na ile pozwala twój stan zdrowia ).
7. W początkowej fazie chodzenia kikut musi się „przyzwyczaić” do protezy:
a) głównym miejscem oparcia protezy podudziowej jest: powierzchnia boczna kości strzałkowej, powierzchnia przyśrodkowa kości piszczelowej,
wgłębienie pomiędzy rzepką a guzowatością piszczeli;
b) głównym miejscem oparcia protezy udowej jest guz kulszowy.
8. Używaj obuwia, które miałeś w czasie przymiarki ( zmiana wysokości obcasa wymaga zmiany ustawienia protezy ).

UWAGA ! W początkowym etapie chodzenia:
a) Nie „forsuj” nadmiernie kikuta. Nowa proteza jest jak „nowe buty” trzeba je rozchodzić.
b) Zaleca się zakładanie protezy i trzymanie kikuta 2-3 godziny dziennie. Najlepiej obie nogi trzymać w poziomie na krześle lub leżeć.

Kiedy zmienić protezę tymczasową na protezę stałą?

Zmiana z protezy tymczasowej na protezę stałą powinna nastąpić kiedy obwody kikuta ustabilizują się to znaczy kiedy kikut zachowuje te same obwody przez dłuższy czas ( przez dłuższy czas nie chudnie lub nie zwiększa swoich obwodów).

Jaka jest cena protezy tymczasowej?

Wszystko uzależnione jest od anatomicznych uwarunkowań pacjenta oraz systemu wykonywania protezy. Technik ortopeda podczas przeprowadzania wywiadu, zbierania informacji o pacjencie oraz w czasie badań, przygotowuje projekt protezy. Jej cena uzależniona jest w znacznym wymiarze od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz jego zapotrzebowania. Pracownie oferujące niższe ceny protez, często obniżają je kosztem szybkiej i niedokładnej pracy. Należy pamiętać, że proteza ma podnieść jakość życia i zagwarantować komfort użytkowania. Warto więc wybrać pracownię ortopedyczną, która zapewni bezpieczeństwo i perfekcyjnie wykonaną protezę.

Jak wygląda proces budowy?

Zapraszamy do zapoznania się z procesem wytwarzania protez.

1. Wywiad z pacjentem

Konsultacja odnośnie wymagań oraz potrzeba które ma spełniać przyszła proteza (dobór odpowiednich elementów takich jak kolano, stopa protezowa)

2. Pobieranie miary

Technik ortopedia wstępnie dokonuje oględzin kikuta w celu zaznaczenia miejsc newralgicznych, następnie przy użyciu taśmy antropometrycznej wykonuje pomiar kikuta. Kolejnym etapem jest odpowiednie zabandażowanie kikuta przy użyciu opasek gipsowych ówcześnie zamoczonych w wodzie. Dzięki temu otrzymujemy negatyw gipsowy który jest odwzorowaniem kikuta pacjenta.

Pobieranie miary kończyn dolnych:

- podudzie - w pozycji siedzącej

- udo - w pozycji stojącej

- podwójna amputacja - w pozycji leżącej

3. Obróbka pozytywu

Wcześniej uzyskany negatyw zostaje zalany gipsem dzięki czemu uzyskujemy pozytyw. Obróbka pozytywu jest najważniejszym etapem produkcji protezy, ponieważ technik ortopeda musi nadać pozytywowi odpowiedni kształt. Proces ten wykonuje się ręcznie przy użyciu takich narzędzi jak tarnik.

4. Wykonanie leja protezowego

Pozytyw gipsowy mocuje się w przystawce do laminacji. Następnie namoczony „rękaw” zostaje naniesiony na pozytyw. Uruchamiana zostaje pompa próżniowa która powoduje idealne przyciągnięcie się rękawa do pozytywu. Kolejnym etapem jest naniesienie odpowiedniej ilości warstw dzianiny (włókno szklane ) oraz zamocowanie kilku pasków włókna węglowego w miejscach najbardziej narażonych na ewentualne pękanie, łamanie się. Na koniec nakłada się kolejny rękaw foliowy do którego następnie jest wlewana żywica. Żywica znajduje się pomiędzy rękawami foliowymi dzięki czemu wsiąka jedynie w dzianiny bez kontaktu z gipsem.

5. Obróbka leja protezowego

Gdy żywica zwiąże następuje wycięcie leja protezowego przy użyciu piłki oscylacyjnej. Pozytyw który znajduje się w środku leja zostaje wybity. Następnie lej poddaje się obróbce wykańczającej przy użyciu szlifierki oraz papierów ściernych o różnej grubości. Obróbkę leja protezowego wykonuje się głównie na specjalistycznej wydrążarce.

6. Przygotowanie protezy do przymiarki

Lej protezowy zostaje przymocowany do elementów przymiarkowych zapewniających szeroki zakres zmiany ustawienia protezy.

7. Przymiarka

Podczas tego etapu pacjent przymierza nową protezę. Technik ortopeda jest odpowiedzialny za odpowiednie ustawienie protezy tak by pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu z użytkowania, oraz by ustawienie było zgodne z anatomią człowieka. Pacjent chodząc na protezie podczas przymiarki podejmuje decyzje czy proteza jest dobra. Wszelkie drobne poprawki ustawienia są natychmiast wykonywane.

8. Kopiowanie

Po przymiarce gdy proteza została już odpowiednio ustawiona następuje tzn. proces kopiowania. Proteza zostaje zamontowana w kopiarce, gdzie elementy przymiarkowe zastępowane są elementami stałymi bez zmiany ustawienia protezy.

9. Laminacja

Lej protezowy zostaje odłączony od reszty protezy i zalany gipsem, a następnie umieszczony w przystawce do laminacji. Nakładane zostają na niego odpowiednie warstwy dzianiny a następnie rękaw do którego zostaje wlana żywica. Laminacja ma na celu wzmocnić lej protezowy poprzez nałożenie drugiej warstwy laminatu, oraz poprawę estetyki. Po zastygnięciu żywicy, gips z wnętrza leja zostaje usunięty ,a sam lej poddaje się już końcowej obróbce wykańczającej przy użyciu szlifierki.

10. Pokrycie kosmetyczne

Specjalna gąbka zostaje nałożona na protezę oraz przyklejona do leja i do górnej części stopy. Następnie przy użyciu wydrążarki następuje nadanie odpowiedniego kształtu gąbce by wyglądała jak prawdziwa noga i odpowiadała anatomicznym wymiarom drugiej nogi pacjenta.

 

Nie Trać więcej czasu. Skontaktuj się już dziś

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się z nami skontaktować, wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.