Protezy przy amputacji w obrębie stopy

Protezy stopy wykonujemy w oparciu o indywidualny odlew gipsowy z możliwością zastosowania komfortowych liner’ów.

Z czego się składa ?

leja protezowego

W protezie lej wykonany jest z żywicy lub włókna węglowego ponadto miękkiej wkładki wewnętrznej lub wkładki silikonowej lub żelowej.

stopy protezowej

Stopa protezowa jest częścią , który odpowiada za kontakt protezy z podłożem.

pokrycia kosmetycznego

Ostatnim elementem w budowie protezy jest pokrycie kosmetyczne. Zazwyczaj jest wykonane z pianki na którą naciągana jest pończoszka pokryciowa.

W protezie podudzia lej wykonany jest z żywicy lub włókna węglowego ponadto miękkiej wkładki wewnętrznej lub wkładki silikonowej lub żelowej.

Materiały/Elementy do budowy protez pochodzą tylko i wyłącznie od najlepszych firm zajmujących się produkcją komponentów do protez tj.: Otto Bock, Ossur, Neuhof, Streifeneder, Blatchford, Flex Foot i wiele innych.

Leje protezowe

Lej w protezie wykonywany jest indywidualnie na miarę. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzęt ortopedyczny z powodzeniem zastępuję amputowaną kończynę. Największy jednak wpływ na jakość protezy ma lej protezowy, który pomimo rozwoju techniki wykonywany jest ręcznie przez technika ortopedę.

 

Stopy protezowe

Następną znaczącą częścią protezy modularnej jest stopa. Stopa protezowa jest elementem, który odpowiada za kontakt protezy z podłożem. Jej wybór podobnie jak w przypadku kolana podyktowany jest przede wszystkim mobilnością pacjenta, jego wagą i wiekiem. Możemy wyszczególnić stopy z ruchomym stawem skokowym i sztywnym. Kolejny rozróżnienie dotyczy materiału, z którego stopa została wykonana. Najpopularniejsze na rynku, a także najbardziej niezawodne są stopy z włókna węglowego.

Ostatnim elementem w protezie podudzia jest pokrycie kosmetyczne. Jest ono wykonywane z pianki ciałopodobnej na wzór zdrowej nogi. Całość uzupełniona jest pończoszką pokryciową.

Przykład stopy protezowej

ProSymes 1C20 Ottobock

Jaka jest cena protezy w obrębie stopy?

Wszystko uzależnione jest od anatomicznych uwarunkowań pacjenta oraz systemu wykonywania protezy podudzia. Technik ortopeda podczas przeprowadzania wywiadu, zbierania informacji o pacjencie oraz w czasie badań, przygotowuje projekt protezy podudzia. Jej cena uzależniona jest w znacznym wymiarze od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz jego zapotrzebowania. Pracownie oferujące niższe ceny protez, często obniżają je kosztem szybkiej i niedokładnej pracy. Należy pamiętać, że proteza ma podnieść jakość życia i zagwarantować komfort użytkowania. Warto więc wybrać pracownię ortopedyczną, która zapewni bezpieczeństwo i perfekcyjnie wykonaną protezę podudzia.

KOD OPIS
A.003 Proteza ostateczna w obrębie stawu skokowego z kikutem oporowym

 

Rodzaje według metody

\

Kikut Scharp -Jagera

Powstaje przez odjęcie części stopy na wysokości śródstopia. Jest on bardzo wartościowy pod względem funkcjonalnym, dzięki niedużemu naruszeniu równowagi mięśniowej stopy.
\

Kikut Chaparta ,

Jest to krótki kikut stopy, bardzo mało wydolny funkcjonalnie  i łatwo podlegający zniekształceniom. Kikut ten ma zwykle ograniczony ruch w stawie skokowo- goleniowym na skutek utraty swych przyczepów przez wszystkie mięśnie prostowniki stopy i uzyskanie przyczepów na krótkiej dźwigni. Duża tendencja do ustawienia końskiego oraz szpotawego wywołana jest ogromną przewagą mięśnia trójgłowego łydki, który jako jedyny pozostał w stanie nienaruszonym oraz złym momentem działania czynnika statycznego równoważącego siłę tego mięśnia.

\

Kikuty Boyda, Pirogowa i Symea

Są do siebie podobne pod względem zasady, lecz różnią się technicznymi szczegółami wykonania. Wszystkie one są długimi kikutami oporowymi podudzia.

\

Kikut Lisfrancka

Nieco  krótszy od poprzedniego i na skutek odcięcia przyczepów większość mięśni  stopy łatwiej podlegający zniekształceniom. Ma on skłonności do ustawienia się w pozycji końskej i szpotawej.

\

Kikuty Boyda, Pirogowa i Symea

Są do siebie podobne pod względem zasady, lecz różnią się technicznymi szczegółami wykonania. Wszystkie one są długimi kikutami oporowymi podudzia.
Kikut Boyda opiera się na kości piętowej osadzonej w widełkach stawu skokowego, po amputacji pozostałych kości stopy.
Kikut Pirogowa polega na połączaniu nasady dalszej piszczeli z odciętym guzem piętowym.
Kikut Symea wytworzony jest przez pokrycie przynasady dalszej piszczeli po odcięciu stopy wraz z nasadą tej kości odciętym ścięgnem Achillesa i skórą pięty.

Jak wygląda proces budowy?

Zapraszamy do zapoznania się z procesem wytwarzania protez.

1. Wywiad z pacjentem

Konsultacja odnośnie wymagań oraz potrzeba które ma spełniać przyszła proteza (dobór odpowiednich elementów takich jak kolano, stopa protezowa)

2. Pobieranie miary

Technik ortopedia wstępnie dokonuje oględzin kikuta w celu zaznaczenia miejsc newralgicznych, następnie przy użyciu taśmy antropometrycznej wykonuje pomiar kikuta. Kolejnym etapem jest odpowiednie zabandażowanie kikuta przy użyciu opasek gipsowych ówcześnie zamoczonych w wodzie. Dzięki temu otrzymujemy negatyw gipsowy który jest odwzorowaniem kikuta pacjenta.

Pobieranie miary kończyn dolnych:

- podudzie - w pozycji siedzącej

- udo - w pozycji stojącej

- podwójna amputacja - w pozycji leżącej

3. Obróbka pozytywu

Wcześniej uzyskany negatyw zostaje zalany gipsem dzięki czemu uzyskujemy pozytyw. Obróbka pozytywu jest najważniejszym etapem produkcji protezy, ponieważ technik ortopeda musi nadać pozytywowi odpowiedni kształt. Proces ten wykonuje się ręcznie przy użyciu takich narzędzi jak tarnik.

4. Wykonanie leja protezowego

Pozytyw gipsowy mocuje się w przystawce do laminacji. Następnie namoczony „rękaw” zostaje naniesiony na pozytyw. Uruchamiana zostaje pompa próżniowa która powoduje idealne przyciągnięcie się rękawa do pozytywu. Kolejnym etapem jest naniesienie odpowiedniej ilości warstw dzianiny (włókno szklane ) oraz zamocowanie kilku pasków włókna węglowego w miejscach najbardziej narażonych na ewentualne pękanie, łamanie się. Na koniec nakłada się kolejny rękaw foliowy do którego następnie jest wlewana żywica. Żywica znajduje się pomiędzy rękawami foliowymi dzięki czemu wsiąka jedynie w dzianiny bez kontaktu z gipsem.

5. Obróbka leja protezowego

Gdy żywica zwiąże następuje wycięcie leja protezowego przy użyciu piłki oscylacyjnej. Pozytyw który znajduje się w środku leja zostaje wybity. Następnie lej poddaje się obróbce wykańczającej przy użyciu szlifierki oraz papierów ściernych o różnej grubości. Obróbkę leja protezowego wykonuje się głównie na specjalistycznej wydrążarce.

6. Przygotowanie protezy do przymiarki

Lej protezowy zostaje przymocowany do elementów przymiarkowych zapewniających szeroki zakres zmiany ustawienia protezy.

7. Przymiarka

Podczas tego etapu pacjent przymierza nową protezę. Technik ortopeda jest odpowiedzialny za odpowiednie ustawienie protezy tak by pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu z użytkowania, oraz by ustawienie było zgodne z anatomią człowieka. Pacjent chodząc na protezie podczas przymiarki podejmuje decyzje czy proteza jest dobra. Wszelkie drobne poprawki ustawienia są natychmiast wykonywane.

8. Kopiowanie

Po przymiarce gdy proteza została już odpowiednio ustawiona następuje tzn. proces kopiowania. Proteza zostaje zamontowana w kopiarce, gdzie elementy przymiarkowe zastępowane są elementami stałymi bez zmiany ustawienia protezy.

9. Laminacja

Lej protezowy zostaje odłączony od reszty protezy i zalany gipsem, a następnie umieszczony w przystawce do laminacji. Nakładane zostają na niego odpowiednie warstwy dzianiny a następnie rękaw do którego zostaje wlana żywica. Laminacja ma na celu wzmocnić lej protezowy poprzez nałożenie drugiej warstwy laminatu, oraz poprawę estetyki. Po zastygnięciu żywicy, gips z wnętrza leja zostaje usunięty ,a sam lej poddaje się już końcowej obróbce wykańczającej przy użyciu szlifierki.

10. Pokrycie kosmetyczne

Specjalna gąbka zostaje nałożona na protezę oraz przyklejona do leja i do górnej części stopy. Następnie przy użyciu wydrążarki następuje nadanie odpowiedniego kształtu gąbce by wyglądała jak prawdziwa noga i odpowiadała anatomicznym wymiarom drugiej nogi pacjenta.

 

Nie Trać więcej czasu. Skontaktuj się już dziś

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się z nami skontaktować, wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.