Wyłuszczenie stawu biodrowego

proteza-staw-biodrowy01

Wyłuszczenie w stawie biodrowym stanowi amputację poniżej obręczy miednicy. W wypadku tego rodzaju amputacji stosuje się najczęściej protezę kanadyjską. Proteza przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym (tzw. kanadyjska) ma za zadanie zastąpić amputowaną kończynę pomimo braku trzech stawów (biodrowego, kolanowego, skokowego).

Cechą charakterystyczną protezy kanadyjskiej jest przesunięcie przegubu biodrowego do przodu, a przegub kolanowy pozostaje cofnięty w stosunku do osi obciążenia (fizjologicznej lokalizacji stawu biodrowego).

Gwarantuje to bierne blokowanie obu przegubów w czasie obciążenia protezy. Zarówno biodro, jak i kolano blokują się pod wpływem ciężaru ciała.

Protezy stosowane w przypadku wyłuszczenia w stawie biodrowym lub wysokich amputacji kończyn dolnych (krótki kikut uda ) wymagają zastosowania kosza biodrowego, który umożliwia zawieszenie protezy, pełni funkcję leja.

Kosz biodrowy jest jednym z najistotniejszych elementów protezy przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym.

Miarę na kosz pobiera i wykonuje ręcznie technik ortopeda

To od precyzji wykonania kosza biodrowego zależy komfort poruszania się pacjenta.

Nasi pacjenci pomimo tego rodzaju amputacji poruszają w przeważającej części się bez kul. Mogą być na tyle mobilni ponieważ Nasi technicy posiadając doświadczenie w tym zakresie wykonują indywidualnie dopasowany kosz biodrowy i dobierają do niego odpowiednie elementy stanowiące o dobrej protezie.

W przypadku protezy przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym używamy modułów wieloosiowych przegubów hydraulicznych kolanowych i biodrowych najlepszych firm m.in. Otto Bock, Ossur, Neuhof, Streifeneder, Blatchford, Flex Foot. Całość protezy pokryta jest pianką kosmetycznym na wzór zdrowej kończyny.

KODY NFZ

KOD OPIS
D.019 Proteza ostateczna modularna z koszem biodrowym po wyłuszczeniu w stawie biodrowym lub krótkim kikutem wymagającym zaprotezowania z koszem biodrowym

proteza-staw-biodrowy02