Proteza stała uda

proteza-stala-uda-naglowek


Proteza uda składa się z:

  • leja protezowego
  • stawu kolanowego
  • elementów modularnych
  • stopy protezowej
  • pokrycia kosmetycznego

Lej w protezie wykonywany jest indywidualnie na miarę. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzęt ortopedyczny z powodzeniem zastępuje amputowaną kończynę. Największy jednak wpływ na jakość protezy ma lej protezowy, który pomimo rozwoju techniki wykonywany jest ręcznie przez technika ortopedę.

Dobór leja zależny jest m.in. od: przyczyny amputacji (np. cukrzyca), aktywności pacjenta, ,,zahartowania” kikuta.
Rozróżnić można również systemy mocowania protezy:

  • za pomocą elastycznego pasa,
  • za pomocą leja silikonowego,
  • za pomocą leja ,,pełno-kontaktowego”.

Kolejnym ważnym elementem w protezie jest staw kolanowy, który dobierany jest ze względu na aktywność fizyczną pacjenta. Możemy wyróżnić kolana mechaniczne, hydrauliczne, pneumatyczne, sterowane elektronicznie. Staw kolanowy wybierany jest przez technika ortopedę (w porozumieniu z pacjentem), przez niego także ustawiany i dopasowywany indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz jego wieku.

protezy-temp

Następną znaczącą częścią protezy modularnej jest stopa. Stopa protezowa jest elementem, który odpowiada za kontakt protezy z podłożem. Jej wybór podobnie jak w przypadku kolana podyktowany jest przede wszystkim mobilnością pacjenta, jego wagą i wiekiem. Możemy wyszczególnić stopy z ruchomym stawem skokowym i sztywnym. Kolejny rozróżnienie dotyczy materiału, z którego stopa została wykonana. Najpopularniejsze na rynku, a także najbardziej niezawodne są stopy z włókna węglowego.

Ostatnim elementem w protezie udowej jest pokrycie kosmetyczne. Jest ono wykonywane z pianki ciałopodobnej na wzór zdrowej nogi. Całość uzupełniona jest pończoszką pokryciową.

Materiały/elementy do budowy protez pochodzą tylko i wyłącznie od najlepszych firm zajmujących się produkcją komponentów do protez tj. Otto Bock, Ossur, Neuhof, Streifeneder, Blatchford, Flex Foot i wiele innych.

KODY NFZ

KOD OPIS
C.14 proteza ostateczna modularna w obrębie uda

proteza-stala-udo03

proteza-stala-udo04

proteza-stala-udo05

 proteza-stala-udo06