Proteza stała podudzia

podudzie2

Proteza podudzia składa się z:

  • leja protezowego
  • elementów modularnych
  • stopy protezowej
  • pokrycia kosmetycznego

Lej w protezie wykonywany jest indywidualnie na miarę. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzęt ortopedyczny z powodzeniem zastępuję amputowaną kończynę. Największy jednak wpływ na jakość protezy ma lej protezowy, który pomimo rozwoju techniki wykonywany jest ręcznie przez technika ortopedę.

W protezie podudzia lej wykonany jest z żywicy lub włókna węglowego ponadto miękkiej wkładki wewnętrznej lub wkładki silikonowej lub żelowej.

Do leja domontowywane są elementy modularne. Jednym z najważniejszych elementem przy protezie  podudzia jest  stopa. Stopa protezowa jest częścią , który odpowiada za kontakt protezy z podłożem.  Jej wybór  podyktowany jest przede wszystkim mobilnością pacjenta, jego wagą i wiekiem. Możemy wyszczególnić stopy z ruchomym stawem skokowym i sztywnym. Kolejny rozróżnienie  dotyczy materiału, z którego stopa została wykonana. Najpopularniejsze na rynku, a także najbardziej niezawodne są stopy z włókna węglowego.


Ostatnim elementem w budowie protezy jest pokrycie kosmetyczne. Zazwyczaj jest wykonane z pianki na którą naciągana jest pończoszka pokryciowa.

Materiały/Elementy do budowy protez pochodzą tylko i wyłącznie od najlepszych firm zajmujących się produkcją komponentów do protez tj.: Otto Bock, Ossur, Neuhof, Streifeneder, Blatchford, Flex Foot i wiele innych.

KODY NFZ

KOD OPIS
B.6 proteza ostateczna modularna podudzia z tuleją udową  i połączeniem w obrębie  stawu kolanowego
B.8 proteza ostateczna modularna podudzia

prot-st-podudzie01

prot-st-podudzie02

 

prot-st-podudzie03

prot-st-podudzie04

prot-st-podudzie05